Ako si správne vybrať bežeckú obuv?

Ak si bežec určite poznáš ten pocit keď ti nesadnú tenisky :)

presne toto v dynasport nechceme dopustiť a preto ti položíme zopár otázok, ktoré sú pri výbere bežeckej obuvi veľmi dôležité:

 
1. Cesta, či trail?
Rozlišujeme dva základné typy, a to: trail, t.j. beh vo voľnom teréne/lese a cestu – beh na spevnených povrchoch. Takže stačí si vybrať a tomu prispôsobiť výber bežeckej obuvi. 
Trailová topánka sa vyznačuje použitými pevnejšími materiálmi, vyššou váhou, odolnejším povrchom a často krát aj odolnosťou voči vode a poveternostným podmienkam. Dezén podrážky je charakteristický vystúpenými časti s odolnou gumou, ktorá bráni pošmyknutiu.
Cestné bežecké topánky sú ľahšie a vyznačujú sa dobrým tlmením nárazov. Podrážka je hladná, s menšími zárezmi.
 
2. Veľkosť – čo je optimálne pre beh?
Ideálny spôsob ako zistiť optimálnu veľkosť bežeckej tenisky je vybrať originál vložku, postaviť sa na ňu bosou nohou a urobiť podrep v kolene. Pokiaľ máš priestor pred najdlhším prstom na nohe cca pol centimetra, tak je to tvoja optimálna bežecká veľkosť. Pokiaľ kupuješ turistické alebo expedičné topánky, priestor musí byť trochu väčší – cca 1 centimeter. Noha sa totižto po dlhšom behu roztiahne. Ak máš jednu nohu väčšiu, treba sa riadiť podľa nej. Správnym výberom veľkosti  bežeckej obuvi predídeš nepríjemným zraneniam, opuchom a podliatinám na chodidle.
 
3. Ako často beháš?
Dôležitým parametrom je myslieť i na to, koľko km zabehneš a koľko krát týždenne budeš behať. Aj tie najkvalitnejšie bežecké topánky majú svoju životnosť. Pokiaľ budeš voliť extra ľahké závodné tenisky, ktoré ani necítiš, že máš na nohe, budeš sa musieť zmieriť s tým, že extra dlho nevydržia – sú špeciálne určené na preteky, nie na denné behanie. Všeobecne odporúčame meniť tenisky po maximálne 1000 nabehaných kilometroch. Vtedy bude tvoja noha spevnená a chránená a beh si užiješ bez zranení.


4. Tvoja váha?
Pri vyššej hmotnosti bežca treba dbať na čo najlepšiu kontrolu chodidla pri behu. Tomu sú prispôsobené tenisky ktoré majú v názve označenie „Control“, alebo „Support“. Zo začiatku určite odporúčame striedať beh s chôdzou aby nedošlo k preťaženiu pohybového aparátu a kĺbov. Odporúčame tenisky s vyšším sklonom („dropom“), trochu ťažšie s výbornými tlmiacimi vlastnosťami.
 
5. Pozor na ponožky! :) Aké zvykneš používať?
Už si zažil ten pocit, keď si si kúpil super nové bežecké tenisky, niekoľkokrát aj otestoval, prišli preteky a bum.... otlaky!!! Žeby nevhodné ponožky? Kvalitné bežecké topánky si vyžadujú aj kvalitné bežecké ponožky. Investícia do vhodných ponožiek, ktoré odvádzajú pot z tela, zvládajú opotrebenie a spevňujú nohu, sa určite vyplatí. Mysli na to, že nekvalitné ponožky ti môžu pokaziť radosť z behu a to aj v prípade, pokiaľ máš tie najkvalitnejšie bežecké topánky.
 
6. Klenba: pronácia alebo supinácia?
Jednou z najpodstatnejších vecí pri výbere správnej bežeckej obuvi je poznať svoje chodidlo a zistiť, či nedochádza k chybnej rotácii pri nášlape. Rozlišujeme dva typy dysfunkcií pri nášlape, a to pronáciu a supináciu. Pri pronácii dochádza k vytáčaniu chodidla smerom dovnútra. Vyskytuje sa pri bežcoch s plochými nohami alebo nohami do „X“. V tomto prípade je potrebné obhliadnuť sa po bežeckej obuvi s kontrolou pronácie, ktorá zabezpečí potrebné stabilizačné elementy.
Pri nášlape z vonkajšej strany, hovoríme o supinácii. Najčastejšia je u bežcov s vysokou klenbou. Vyskytuje sa však len minimálne a pre korekciu používame flexibilnú mäkkú obuv s vykrojeným mostíkom.
V prípade, že sa ti chodidlo pri dopade na zem nevytáča do žiadnej strany, ide o neutrálny typ chodidla bez anomálií.Ak ešte nevieš, aký typ chodidla máš ty, my sme tu preto aby sme to zistili :) Tak nás neváhaj navštíviť v našej kamennej predajni v Prievidzi.
 
7. Neriaď sa pravidlom „keď to nejde nech to aspoň vyzerá“ :)
Pokiaľ ti bežecká teniska úplne sadne na tvoj typ nohy, nerieš či sa ti páči alebo nie. Beh nie je o módnych trendoch a teniska má slúžiť pre tvoje zdravie a komfort pri behu. Iba takto si budeš vedieť užiť beh na plno a spoznať jeho čaro.